Najnowsze artykuły

Każdy powinien mieć najpotrzebniejsze...

Wszyscy dbamy o czystość i porządek w naszych domach. Przynosi nam to komfort i często jest źródłem dobrego samopoczucia. Warto wiedzieć, jakie...

Czytaj Więcej

Jak prawidłowo segregować odpady w domu?

Trudno nam uwierzyć, że Polska produkuje ponad 125 milionów ton odpadów rocznie. To równowartość 125 000 1000-tonowych składów kolejowych. Trudno sobie wyobrazić tyle wagonów kolejowych ułożonych w stosy. Większość odpadów to odpady przemysłowe, ale odpady komunalne są również znaczącą ilością, z ponad 12 000 000 ton odpadów produkowanych rocznie! Całkowita ilość składowanych odpadów w Polsce wynosi już 1,795 miliarda ton, co jest ilością alarmującą.

Statystyki dotyczące podziału odpadów komunalnych

Każdy Polak wytwarza rocznie ponad 330 kg śmieci komunalnych. Łącznie daje to 12,8 mln ton w 2019 roku. Ilość wytworzona przez same gospodarstwa domowe wyniosła 10,8 mln ton. Ta statystyka ma smutny rozdział. Selektywna zbiórka zdołała zebrać jedynie niecałe 4 000 000 ton z tej ilości.

To niewiele, gdyż odpady zmieszane trafiają do instalacji odzysku w ilości ponad dwukrotnie większej. Odpady komunalne są zagospodarowywane w następujący sposób:

  • Odzyskane materiały wyniosły łącznie 3,2 mln ton
  • Kompostowanie i fermentacja 1,15 mln ton (korzyścią jest możliwość wykorzystania metanu).
  • 2,7 mln ton przetworzonych termicznie z odzyskiem energii
  • 5,5 miliona ton odpadów jest wysyłanych na składowiska.

Jak widać, liczba ta jest wciąż zbyt wysoka. Jak możemy poprawić tę sytuację? Najważniejszą rzeczą jest edukowanie konsumentów na temat znaczenia selektywnej zbiórki odpadów.

Jak segregować? Kolory pojemników.

Selektywna zbiórka to wizualnie zorientowany kolor i grafika pojemników przeznaczonych na odpady.

  • Kolor żółty dla metali i tworzyw sztucznych - puste opakowania, worki foliowe, puszki, nakrętki.
  • Kolor zielony dla zbiórki i recyklingu szkła opakowaniowego.
  • Niebieski pojemnik na gazety, czasopisma, karton, książki i papier.
  • Bioodpady roślinne mają kolor brązowy.
  • Czarny pojemnik na odpady zmieszane. Baterie, leki, materiały niebezpieczne, elektroodpady, śmieci wielkogabarytowe i odpady wielkogabarytowe są wyłączone z innych pojemników.

Kolor pojemników ma zatem znaczenie. Zobacz pojemniki na śmieci.

Co zrobić ze starymi szafami i niebezpiecznymi odpadami?

W tym przypadku bardzo pomocne mogą być gminy i ich PSZOK-i, a także ogólnopolskie firmy recyklingowe. W ramach akcji gminnych, organizowanych kilka razy w roku, można również oddać do recyklingu stare meble, wielkogabarytowe sprzęty AGD i RTV oraz wyposażenie łazienek (płytki łazienkowe, stare kabiny prysznicowe czy wanny).

Baterie i drobny sprzęt AGD również nie stanowią już problemu. Pojemniki do przetwarzania tych odpadów znajdziemy w większości dużych sklepów czy galerii. Można je oddać do ponownego przetworzenia bez obaw o środowisko naturalne.

Odpady niebezpieczne to między innymi puszki po farbach i pojemniki po olejach. Obejmują one również przeterminowane leki, niewykorzystane chemikalia ogrodowe i puszki po farbach. Odpady te, podobnie jak baterie, można częściowo poddać recyklingowi, wrzucając je do specjalnych pojemników w aptekach. Pozostałe odpady niebezpieczne można oddać do punktu zbiórki odpadów komunalnych i uiścić opłatę za ich utylizację.

Czy segregacja odpadów ma sens?

Gospodarowanie odpadami w ten sposób jest łatwe i tanie. Warto zainwestować w worki do segregacji, jeśli chcemy robić to dobrze. Ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych i metali może zaoszczędzić ponad 90% energii potrzebnej do ich wytworzenia z surowców. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ilość generowanych przez nas odpadów i sposób postępowania z nimi. Oznacza to, że nasze domy powinny decydować o "życiu" odpadów w środowisku. Rządowe plany dotyczące biogazowni, które mają być wdrażane przez największe firmy energetyczne w kraju, dają wiele nadziei na zwiększenie udziału kompostowanych śmieci.