Najnowsze artykuły

Każdy powinien mieć najpotrzebniejsze...

Wszyscy dbamy o czystość i porządek w naszych domach. Przynosi nam to komfort i często jest źródłem dobrego samopoczucia. Warto wiedzieć, jakie...

Czytaj Więcej

Jak czyścić piekarnik?

Czyszczenie piekarnika to jedno z najmniej lubianych zadań. Tłuszcz, sadza i zwęglone resztki naczyń są trudne do usunięcia. Piekarnik musi być dokładnie wyczyszczony. Na rynku dostępnych jest wiele detergentów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia tego typu sprzętów AGD. Warto skorzystać ze środków czyszczących, które niemal każda gospodyni domowa ma w swojej szafce. Jak skutecznie wyczyścić piekarnik i usunąć zabrudzenia? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Spis treści

  • Co powinienem przygotować?
  • Jak czyścić wnętrze piekarnika?
  • Jak czyścić szybę piekarnika?
  • Jak czyścić ruszty?
  • Jak myć blachy piekarnika?

Jak przygotować?

Do czyszczenia piekarnika użyj kilku niedrogich produktów, takich jak proszek do pieczenia lub ocet. Coca Cola i pasta do zębów są również skuteczne w usuwaniu brudu. Do wycierania i czyszczenia przydadzą się gąbki, ściereczki, szczoteczki do zębów i ręcznik kuchenny. Jeśli planujesz użyć pasty z sody, przygotuj pojemnik, a także jednorazowy patyczek lub łyżkę do jej rozprowadzania.

Jak wyczyścić wnętrze piekarnika?

Aby dokładnie wyczyścić piekarnik, warto wypróbować roztwór z octu i wody. Dodaj pół kubka octu do kubka wody. Dodaj odrobinę płynu do mycia naczyń, aby pozbyć się zapachu octu. Zanurz ściereczkę do naczyń w roztworze i wyczyść ściany piekarnika, używając jej twardej strony. Szczotki to świetny sposób na czyszczenie trudno dostępnych rowków lub zakamarków. Następnie wytrzyj ściany do sucha szmatką.

Para to kolejny sposób na usunięcie brudu i rozpuszczenie tłuszczu. Rozwiązanie to ma tę zaletę, że nie wymaga żadnych dodatkowych produktów poza wodą. Jak wyczyścić piekarnik parą? Wlej gorącą wodę do żaroodpornej miski. Wstaw naczynie do piekarnika rozgrzanego do temperatury 150-160 stopni Celsjusza. Jeśli naczynie jest brudne, spłucz je wodą i wyjmij po kilku chwilach. Jeśli piekarnik wymaga dokładniejszego czyszczenia, warto wydłużyć czas czyszczenia do 30 min. Para skropli się i rozpuści zwęglone resztki i tłuszcz na ściankach piekarnika. Poczekaj, aż piekarnik ostygnie, a następnie wytrzyj go ręcznikiem papierowym lub ściereczką.

Jak czyścić szybę piekarnika?

Szyba piekarnika spędza sen z powiek wielu gospodyniom domowym, ponieważ jest trudna w czyszczeniu. Szorowanie szyby piekarnika drucianą szczotką może ją uszkodzić. Aby dokładnie wyczyścić drzwiczki, warto użyć pasty zrobionej z sody i wody. Do czystej miski lub pojemnika wsypujemy co najmniej dwa opakowania sody. Dodajemy niewielką ilość wody i mieszamy zawartość jednorazową łyżką lub pałeczką do uzyskania gęstej pasty. Powstałą miksturę należy nałożyć na szybę piekarnika. Jeśli szyba nie jest mocno zabrudzona, można wetrzeć pastę twardą stroną gąbki okrężnymi ruchami, a następnie zetrzeć ją zwilżonym ręcznikiem. Jeśli zabrudzenia są duże, należy nałożyć pastę z wody i sody na co najmniej 30 minut, a następnie wyczyścić szybę szmatką i gąbką.

Jak czyścić grill?

Czyszczenie rusztu z zaschniętych, zwęglonych resztek może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli chcesz, aby zniknęły bez trudu, namocz ruszt w Coca-coli na kilka godzin. Po wyjęciu rusztu z roztworu do namaczania, przetrzyj go zwilżoną szmatką lub gąbką. Sprawdzi się również roztwór octu i wody destylowanej w proporcji 1:1. Do czyszczenia rusztów można również użyć szczoteczki do zębów i pasty do zębów, ale jest to bardziej pracochłonne.

Jak myć blachy piekarnika?

Większość tłuszczu i brudu znajduje się na blachach do pieczenia ze względu na ich częste użytkowanie. Do ich czyszczenia warto przygotować pastę z wody, octu i sody. Aby skutecznie je wyczyścić, można przygotować pół kubka sody oczyszczonej i dodać odrobinę octu i wody. Pasta powinna być gęsta i spieniona. Rozprowadź pastę równomiernie na blasze do pieczenia i pozostaw na kilka godzin. Następnie okrężnymi ruchami czyścimy formę, używając twardej strony gąbki. Następnie spłukujemy papkę. Wytrzyj blachę do pieczenia ręcznikiem papierowym, aby ją osuszyć.

Czyszczenie piekarnika może nie wydawać się trudne, ale wymaga dużo czasu i cierpliwości. Do czyszczenia piekarnika wystarczy kilka łatwo dostępnych i niedrogich produktów.