Najnowsze artykuły

Odkurzacz, który działa automatycznie...

Każdy z nas zetknął się z odkurzaczem automatycznym. To inteligentne urządzenie staje się coraz bardziej popularne wśród osób, którym zależy na...

Czytaj Więcej

Jak często należy usuwać szambo? Jakie są kary za nieprzestrzeganie prawa?

Przydomowy system oczyszczania ścieków lub szambo to wygodna opcja dla właścicieli nieruchomości. Każdy, kto zdecyduje się na skorzystanie z tej metody, musi pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika. Jak często należy wywozić szambo? Za zaniedbania grożą surowe kary.

Spis treści

  • Dlaczego konieczne jest opróżnianie systemu septycznego?
  • Jak często należy opróżniać szambo?
  • Jakie są kary za nieopróżnianie szamba?
  • Ile zazwyczaj kosztuje usunięcie szamba?

Dlaczego konieczne jest opróżnienie szamba?

Gromadzenie się nieczystości w przydomowej oczyszczalni może mieć poważne konsekwencje zarówno dla użytkowników systemów kanalizacyjnych, jak i dla środowiska naturalnego. Każdy właściciel nieruchomości posiadający system septyczny jest odpowiedzialny za uszczelnienie i czyszczenie zbiornika. Wyciek nieczystości może spowodować skażenie pobliskich źródeł wody lub wód gruntowych. Ważne jest prawidłowe usuwanie odpadów. Zazwyczaj zajmują się tym profesjonaliści oferujący takie usługi.

Jak często należy usuwać szambo?

Na to pytanie nie ma "złotego środka". Częstotliwość opróżniania zbiornika zależy od wielu czynników, w tym od wielkości zbiornika i liczby osób mieszkających w domu. Można bezpiecznie założyć, że jeśli zbiornik nie będzie opróżniany dłużej niż trzy do czterech tygodni, dojdzie do wycieku zarówno nieprzyjemnych zapachów, jak i wydzielin.

Firmy zajmujące się profesjonalnym opróżnianiem przydomowych oczyszczalni ścieków zazwyczaj stosują się do harmonogramów. Wskazują one częstotliwość wywozu nieczystości w umowie, którą podpisują z klientem. Firma asenizacyjna zajmie się ustaleniem terminów dla osoby zlecającej wywóz szamba.

Jaka kara grozi za nieopróżnienie szamba?

Gmina, w której znajduje się nieruchomość z szambem, jest odpowiedzialna za tę kwestię. Przedstawiciel gminy może zapukać w każdej chwili. Może zostać ukarany finansowo, jeśli stwierdzi nieprawidłowości w utrzymaniu lub eksploatacji przydomowej oczyszczalni.

Zgodnie z prawem właściciel zbiornika musi podpisać umowę z dowolną firmą na jego opróżnianie. Obowiązkiem właściciela jest przechowywanie rachunków za świadczone usługi.

Jeśli obowiązek ten nie zostanie spełniony, kary mogą być wysokie:

  • Za brak umowy na wywóz odpadów grozi mandat w wysokości do 500 zł (art. 10 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach),
  • mandat karny w wysokości do 500 zł może zostać nałożony za niedostarczenie rachunków za wywóz szamba.
  • Grzywna w wysokości do 10 000 zł - za brak umowy na wywóz szamba lub rachunków w szczególnych okolicznościach.

Zaniedbanie regularnego opróżniania i konserwacji szamba może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla portfela właściciela. Przelewające się ścieki mogą spowodować zablokowanie układu hydraulicznego. Doprowadzi to do konieczności kosztownych napraw lub wymiany poszczególnych elementów konstrukcyjnych systemów kanalizacyjnych, takich jak rury i odpływy. Należy również wspomnieć o możliwym zanieczyszczeniu gleby lub uszkodzeniu mienia. Odpowiednio wczesne podpisanie umowy na wywóz nieczystości może pomóc uniknąć wszystkich tych problemów.

Ile zazwyczaj kosztuje usunięcie szamba?

Firmy świadczące usługi wywozu nieczystości pobierają opłaty w zależności od ilości ścieków wypompowanych ze zbiornika. Przykładowo, koszt usługi firmy asenizacyjnej może wynosić od 200 do 400 złotych za pojedynczy przyjazd. Ostateczna cena zależy również od regionu, w którym działa firma lub odległości, jaką musi pokonać wóz asenizacyjny, aby dotrzeć do klienta.

Samochody te są zaprojektowane w taki sposób, aby nieczystości płynne były usuwane w higieniczny, nieinwazyjny sposób. Ich wydostanie się na zewnątrz podczas wypompowywania jest prawie niemożliwe.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to duże źródło niezależności i komfortu dla właściciela nieruchomości. To także coś, o czym należy pamiętać. Aby chronić środowisko i działać zgodnie z prawem, warto jak najszybciej znaleźć renomowaną firmę zajmującą się szambami.

Artykuł sponsorowany

(function())();